Strony związane z hasłem 'częstotliwość':

  • Falowniki »

    W układach takich dodatkową przyczyną zakłóceń są drgania w plazmie wyładowania łukowego. W przypadku tyrystorów tego rodzaju zjawiska w zasadzie nie występują w sterujących, prowadzenie tych przewodów możliwie z dala i nie równolegle do przewodów prądowych; zmniejszanie impedancji wejściowej obwodów sterujących (w tym również układu wyzwalającego) przez zastosowanie podzespołów o niezbyt dużych rezystancjach wejściowych, bądź przez zastosowanie dodatkowych kondensatorów w poszczególnych członach; zastosowanie dokładnej stabilizacji napięcia zasilającego poszczególne człony układu sterującego; wprowadzanie obciążeń balastowych lub gałęzi RC zapobiegających „migotaniu" dla obwodów mogących w pewnych przypadkach pracować bez obciążenia lub przy niewielkim obciążeniu indukcyjnym.

    Data dodania: 30 09 2014 · szczegóły wpisu »
  • Falowniki »

    Należy zaznaczyć, że niektóre z wymienionych środków (np. odnoszące się do montażu) nie dają się na ogół potraktować obliczeniowo i stopień skuteczności ich działania może być określony dopiero na podstawie doświadczenia i to przy badaniu raczej prototypu urządzenia, a nie układu modelowego w odpowiedniej skali. Ważne przy tym jest to, aby badania prototypu odbywały się w warunkach zasilania możliwie zbliżonych do warunków normalnej pracy użytkowanego urządzenia. zasilanie układu wieloobwodowego z możliwie sztywnej sieci (ale z uwzględnieniem ograniczeń wynikających ) o nieodkształconym napięciu; wyklucza się na przykład zasilanie układów tyrystorowych przez stabilizatory magnetyczne napięcia; zastosowanie tłumików RC równolegle do tyrystorów; właściwy montaż połączeń w układzie: skrócenie do minimum przewodów w obwodach

    Data dodania: 30 09 2014 · szczegóły wpisu »
  • Falowniki »

    Większość przyczyn wywołujących zjawisko interakcji powoduje jednocześnie powstawanie zakłóceń radioelektrycznych przenoszonych przez sieć bądź wyprornienio-wanych. Wprawdzie przepięcia generowane w układzie wskutek dużych stromości prądu przy załączaniu czy wyłączaniu tyrystora mają charakter oscylacyjny, ale nie one są głównym źródłem zakłóceń. Główną przyczyną są skokowe zmiany prądu generujące zakłócenia o widmie ciągłym, o amplitudzie odwrotnie proporcjonalnej do częstotliwości. Wynika stąd, że zakłócenia wytwarzane nawet w układzie bez środków zabezpieczających będą w znikomym stopniu oddziaływać na odbiór telewizyjny i radiofoniczny w pasmach ultrakrótkich i krótkich. Mogą one jednak w pewnym stopniu zakłócać odbiór w paśmie fał średnich, a zwłaszcza długich. Z tych względów zastosowanie środków zabezpieczających w postaci filtrów LC jest konieczne; odnosi się to zwłaszcza do urządzeń tyrystorowych w elektrotechnice „bytowej". Należy nadmienić, że zakłócenia wytwarzane przez urządzenia tyrystorowe są znacznie słabsze niż podobne zakłócenia wytwarzane przez układy z tyratronami, bądź prostownikami rtęciowymi.

    Data dodania: 30 09 2014 · szczegóły wpisu »
  • Naprawa falowników »

    Podstawowym środkiem zmierzającym do likwidacji zakłóceń jest wyraźne zmniejszenie stromości prądowych w układzie. Wprowadza się indukcyjności do obwodu obciążenia, bądź do obwodów głównych tyrystorów. W celu zmniejszenia poziomu zakłóceń wprowadzonych do sieci stosuje się filtry LC. Istotne jest, aby dławiki filtrów były włączane od strony elektrody nie połączonej z radiatorem (zwykle katody). W przeciwnym razie pojemności pasożytnicze między obudową i odpowiednio radiatorem oraz linią zasilającą bocznikują dławik, zmniejszając skuteczność jego działania. Przy takim połączeniu należy jednak z tych samych względów zapewnić małą pojemność między „masą" i obwodem wyjściowym układu wyzwalającego (małe pojemności międzyuzwojeniowe i do rdzenia transformatora wyjściowego).

    Data dodania: 30 09 2014 · szczegóły wpisu »