Strony związane z hasłem 'Dobór falowników':
-
Softstarty »
W silnikach indukcyjnych pierścieniowych regulację prędkości obrotowej można dokonać przez włączenie rezystancji do poszczególnych faz uzwojenia wirnika, podobnie jak przy rozruchu. Nie wolno jednak użyć do tego celu rozrusznika, który jest skonstruowany na obciążenie krótkotrwałe. Ten sposób regulacji umożliwia jedynie zmniejszenie prędkości obrotowej, jest nieoszczędny, ponieważ w rezystancjach oporników regulacyjnych zachodzą duże straty energii; nie nadaje się do silników klatkowych. Regulację prędkości obrotowej można jeszcze uzyskać przez zastosowanie specjalnego uzwojenia stojana umożliwiającego przełączanie go na różne liczby par biegunów.
Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu » -
Przemienniki częstotliwości »
Pod działaniem siły F wytworzy się moment obrotowy i wirnik zacznie obracać się zgodnie z polem wirującym, jego prędkość obrotowa będzie zwiększała się, ale nie osiągnie wartości prędkości obrotowej synchronicznej pola wirującego. Gdyby wirnik osiągnął prędkość obrotową synchroniczną, wówczas prędkość względna jego prętów w stosunku do pola wirującego byłaby równa zeru, co pociągnęłoby za sobą zmniejszenie się do zera indukowanej, a w następstwie prądu, siły i momentu obrotowego napędzającego wirnik. A zatem dochodzimy do wniosku, że aby na wirnik działał moment obrotowy musi się on obracać z prędkością mniejszą niż synchroniczna. Stosunek różnicy prędkości obrotowej pola wirującego i prędkości obrotowej wirnika n do prędkości obrotowej pola wirującego nazywa się poślizgiem silnika. W biegu jałowym poślizg silnika jest mały, około 0, 5%, w miarę obciążania silnika poślizg zwiększa się i dochodzi w silnikach większych mocy do 2%, a w mniejszych do 4%. Ponieważ wirnik silnika nie może obracać się zgodnie czyli synchronicznie z polem wirującym, silniki te nazywa się również asynchronicznymi.
Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu » -
Falowniki Siemens »
Komórka fotoelektryczna, zwana inaczej fotodiodą, przetwarza dostarczone do niej światło w energię prądu elektrycznego. Działanie komórki fotoelektrycznej polega na wykorzystaniu zjawiska emisji fotoelektronowej, zwanego też fotoefektem albo zewnętrznym zjawiskiem fotoelektrycznym. Fotokomórka składa się z katody o powierzchni światłoczułej i anody umieszczonej w bańce szklanej, z której wypompowano powietrze. Katoda i anoda są połączone z baterią (anoda z biegunem dodatnim) i obciążeniem stanowiącym rezystancję R. Światło padające na katodę wywołuje emisję elektronów, które podobnie jak w diodzie pod działaniem pola elektrycznego podążają ku anodzie i w obwodzie zewnętrznym fotokomórki powstaje prąd anodowy, jeżeli na katodę pada strumień świetlny o zmiennym natężeniu, to płynący w obwodzie fotokomórki prąd również będzie o zmiennej wartości. Zmiany prądu anodowego, wywołane zmiennym strumieniem świetlnym, powodują zmiany napięcia na zaciskach obciążenia o rezystancji.
Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu » -
Dystrybucja falowników Lenze »
Urządzenie odbiorcze składa się z anteny i odbiornika. Fale elektromagnetyczne wywołują w antenie odbiorczej i odbiorniku prądy przemienne. Chcąc uzyskać słyszalny odbiór w słuchawkach telefonicznych lub głośniku, należy przede wszystkim dostroić odbiornik z anteną do częstotliwości fali nośnej stacji nadawczej. Dostrajania dokonuje się przez nastawienie pojemności i indukcyjności obwodu antena — odbiornik aż do osiągnięcia rezonansu. Otrzymany prąd o wielkiej częstotliwości w odbiorniku należy wyprostować za pomocą detektora, by otrzymać prąd o małej częstotliwości, który płynąc przez głośnik odbiornika odtworzy odbierane dźwięki.
Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu » -
Motoreduktory kątowe »
Przekładnia transformatora jest jedną z wielkości charakteryzujących transformator. Przejdźmy z kolei do rozpatrzenia wykresu wektorowego transformatora w stanie nie obciążonym, czyli jałowym. Wykres ten będzie podobny do wykresu wektorowego na cewki z rdzeniem stalowym. Wykres rozpoczynamy od wektora strumienia magnetycznego, siły elektromotoryczne są przesunięte w fazie o 90° wstecz względem strumienia. Doprowadzone napięcie pierwotne ma do pokonania i spadki napięcia, czynny i bierny, w uzwojeniu pierwotnym, które na wykresie pominięto ze względu na ich małe wartości. Wobec czego wektor napięcia można odłożyć w kierunku wprost przeciwnym.
Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu » -
Dystrybucja napędów »
Pod względem sposobu chłodzenia rozróżnia się transformatory suche i olejowe. W transformatorach suchych chłodzenie odbywa się za pośrednictwem powietrza otaczającego rdzeń i uzwojenia. W transformatorach olejowych rdzeń i uzwojenia są zanurzone w oleju, który przyczynia się do odprowadzenia ciepła i do polepszenia izolacji transformatora. Chłodzenie w transformatorach olejowych jest intensywniejsze, a ponadto olej chroni transformator przed wilgocią i kurzem zawartym w powietrzu. Rdzeń wraz z uzwojeniem zanurza się w kadzi wykonanej z blachy stalowej wypełnionej olejem. Pokrywę kadzi transformatora przymocowuje się do kołnierza kadzi za pomocą śrub.
Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu » -
Falowniki sklep »
Przez wprowadzenie do sieci krystalicznej czystego germanu lub krzemu, nieznacznej domieszki arsenu lub antymonu o wartościowości równej 5, tzn. mającego 5 walencyjnych elektronów, zmieniają się właściwości przewodzenia półprzewodnika. A mianowicie cztery elektrony walencyjne domieszki zostaną powiązane z atomami germanu, a piąty staje się elektronem swobodnym i może być nośnikiem prądu wewnątrz siatki krystalicznej. Domieszka arsenu dostarcza więc do germanu elektrony swobodne, a przez to zwiększa jego przewodnictwo. Taki półprzewodnik nazywa się półprzewodnikiem typu n (negative). Domieszki dostarczające do półprzewodnika elektrony swobodne, jak arsen lub antymon, nazywają się donorami.
Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu » -
Tabliczki grawerowane »
Kierunek przewodzenia. Działanie prostujące złącza p-n, czyli diody półprzewodnikowej (złączowej) najlepiej ilustruje charakterystyka prądowo-napięciowa. Z charakterystyki tej wynika, że prąd w kierunku przewodzenia szybko zwiększa się w miarę podwyższania doprowadzonego napięcia. Natomiast prąd w kierunku zaporowym jest bardzo mały i prawie nie zależy od doprowadzonego napięcia. Kierunek zaporowy. Diody półprzewodnikowe stosowane są w charakterze prostowników prądu przemiennego. Rozróżnia się dwa rodzaje prostowników — warstwowe, zwane także diodami złączowymi dużej mocy, na prądy do kilku set amperów, i ostrzowe, zwane krystalicznymi, dla małych mocy i wielkich częstotliwości.
Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu » -
Napędy prądu stałego »
Praca równoległa transformatorów na wspólną sieć jest możliwa przy zachowaniu następujących warunków: 1. Przekładnie transformatorów pracujących równolegle muszą być jednakowe, a więc i jednakowe siły elektromotoryczne indukowane w uzwojeniach wtórnych, zapobiega to powstawaniu prądów wyrównawczych między uzwojeniami wtórnymi, 2. Jednakowe napięcia zwarcia transformatorów pracujących równolegle przez co osiąga się rozkład prądów obciążenia proporcjonalny do mocy znamionowej, 3. W przypadku transformatorów trójfazowych grupy układów połączeń muszą zgadzać się, czyli przesunięcia fazowe wyrażone w godzinach muszą być jednakowe.
Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu » -
Falowniki LG »
Wyrzutnią elektronów w lampie jest katoda żarzona pośrednio. Katoda ta otoczona jest siatką sterującą w kształcie walca z otworkiem w denku. Siatka ma doprowadzony pewien potencjał ujemny 50 V względem katody, a zadanie jej sprowadza się do skupienia wychodzących z katody elektronów w jak najcieńszą wiązkę. Przez zwiększenie ujemnego potencjału siatki, wskutek jej odpychającego działania, część elektronów powraca katody. Tym sposobem można regulować liczbę elektronów w wiązce prze-: chodzącej przez otwór siatki, czyli gęstość strumienia elektronów, a tym samym i jasność plamki (obrazu) na ekranie. Wiązka elektronów przechodzi następnie przez otwór pierwszej anody cylindrycznej Au a następnie przez cylinder anody. Anody te mają doprowadzone potencjały dodatnie, przy czym anoda As ma o wiele wyższy potencjał dodatni, np. 1000 V, niż anoda — np. 300 V. Pole elektryczne wytworzone między tymi anodami przyczynia się do skupienia promienia elektronowego na powierzchni ekranu (ognisko). Anody te nazywamy soczewką elektryczną, ponieważ działanie ich na promień elektronowy jest podobne do działania soczewki optycznej na promień świetlny. Zmiana potencjału jednej z tych elektrod, zwykle Alt zmienia kształt pola elektrostatycznego, a tym samym i właściwości soczewki — zmiana jej ogniskowej. Przez zmianę więc potencjału anody wpływa się na ostrość obrazu na ekranie. Takie samo oddziaływanie na promień elektronowy można uzyskać za pomocą pola magnetycznego, wytworzonego przez cewkę umieszczoną koncentrycznie z wyrzutnią elektronów, zwaną soczewką magnetyczną.
Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu » -
Falowniki Lenze »
Poprawienie warunków pracy wzmacniacza można uzyskać przez zastosowanie tzw. sprzężenia zwrotnego. Polega ono na skierowaniu części energii z obwodu wyjściowego wzmacniacza do jego obwodu wejściowego. Na przykład we wzmacniaczu napięciowym sprzężenie zwrotne otrzymano po przyłączeniu do jego zacisków wyjściowych dodatkowego obwodu zwanego obwodem sprzężenia zwrotnego. Zaciski prawe tego obwodu znajdą się pod napięciem U2, na zaciskach zaś lewych wystąpi napięcie, które doprowadza się do zacisków wejściowych wzmacniacza. Stosunek tych napięć nazywamy współczynnikiem sprzężenia zwrotnego. Najczęściej przy wzmacniaczach stosuje się sprzężenie zwrotne ujemne, w tym przypadku pozornie może się wydawać, że jest ono niekorzystne, skoro w wyniku doprowadza do zmniejszenia wzmocnienia. Jednakże w stosowanych obecnie urządzeniach wzmacniających uzyskanie dostatecznie dużego wzmocnienia nie sprawia żadnych trudności, a zastosowanie ujemnego sprzężenia zwrotnego przyczynia się w dużym stopniu do poprawy pracy wzmacniacza, powodując zmniejszenie zniekształceń sygnałów wzmacnianych i wyeliminowanie szumów.
Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu » -
Reduktory ślimakowe »
Sposób ten może być stosowany tylko wówczas, gdy silnik jest przeznaczony do pracy przy połączeniu jego uzwojeń w trójkąt, tzn. gdy napięcie międzyprzewodowe sieci jest równe napięciu znamionowemu silnika. Na przykład jeżeli na tabliczce znamionowej silnika napięcia oznaczono 220/380 V, znaczy to, że przy napięciu sieci 3X380 V uzwojenia silnika muszą być połączone w gwiazdę, natomiast przy napięciu sieci 3X220 V można zastosować rozruch przy połączeniu gwiazda-trójkąt. Przy rozruchu za pomocą przełącznika gwiazda-trójkąt moment rozruchowy silnika jest trzykrotnie mniejszy, można go więc stosować tylko w przypadkach, gdy silnik rusza przy małym obciążeniu, czyli przy tzw. rozruchu lekkim.
Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu » -
Falowniki Omron »
Promień elektronowy jest wytwarzany przez działo elektronowe, podobnie jak w lampie oscyloskopowej i sterowany przez pole magnetyczne. Liczba zmian obrazów i liczba linii analizy została ustalona w Polsce na 25 zmian na 1 s i na 625 linii. Współdziałanie promienia elektronowego i fotokomórek mozaiki wytwarza w obwodzie lampy analizującej impulsy prądowe, zwane sygnałami wizyjnymi, które po odpowiednim wzmocnieniu są przesyłane do nadajnika telewizyjnego. Stąd anteny wypromieniowują te sygnały w postaci fal elektromagnetycznych. W odbiorniku telewizyjnym następuje wzmocnienie odebranych sygnałów, a następnie przekazanie ich do kineskopu odtwarzającego przesyłany obraz.
Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu » -
Dystrybutor falowników »
Zasada działania świetlówek polega na wykorzystaniu zjawiska fluorescencji. Świetlówka składa się z rury szklanej z przymocowanymi do jej końca trzonkami zaopatrzonymi od wewnątrz w rozżarzone elektrody. Powierzchnia wewnętrzna rury jest pokryta luminoforem. W skład luminoforu wchodzi silnie trujący beryl, zaleca się więc ostrożne obchodzenie się z rurami, w przypadku stłuczenia nie wolno dotykać wewnętrznych ścianek rur. Wnętrze rury jest wypełnione argonem o niskim ciśnieniu z dodatkiem kropli rtęci, która podczas rozgrzewania świetlówki trwającego parę sekund wyparowuje. Po doprowadzeniu napięcia do elektrod i rozżarzeniu ich następuje w rurze wyładowanie elektryczne, powodujące jarzenie gazu i niewidzialne promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie padając na luminofor, pobudza go do fluorescencji, tj. do świecenia widzialnego. Dobierając odpowiednio skład chemiczny luminoforów, można uzyskać odpowiednią barwę światła.
Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu » -
Falowniki LG »
Automatyka stanowi obecnie bardzo obszerną gałąź techniki. Szczególne zastosowanie znalazła automatyka w dziedzinie produkcji, gdzie zadanie jej sprowadza się przede wszystkim do kontroli wyników i dokonywania odpowiedniej regulacji przebiegu procesów technologicznych wpływającej na poprawienie jakości wykonywanego produktu. W przypadku tym regulacja automatyczna polega na dokonywaniu pomiarów określonych wielkości, charakteryzujących jakość uzyskiwanej produkcji, wyniki tych pomiarów są przekazywane do urządzenia kontrolującego, które może się znajdować w znacznej odległości od miejsca produkcji, stąd mowa o pomiarach zdalnych i sterowaniu zdalnym.
Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu » -
Dystrybutor falowników »
Moc i sprawność transformatorów. Moc transformatorów podaje się w jednostkach mocy pozornej kVA, ponieważ wymiary i sposób budowy transformatora określają jego dwie zasadnicze wielkości — prąd znamionowy i napięcie znamionowe. Prąd znamionowy określa przekroje przewodów uzwojeń transformatora ze względu na ich dopuszczalne nagrzewanie się. Od napięcia natomiast zależy wartość transformatora, a od niej liczba zwojów i wartość strumienia magnetycznego, która decyduje o wymiarach rdzenia transformatora ze względu na dopuszczalne wartości indukcji magnetycznej. Wartość napięcia wpływa również na sposób izolowania uzwojeń. Moc pozorna transformatora wyraża się w kVA.
Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu » -
Przekładnie »
Przekładnik napięciowy jest transformatorem małej mocy. Uzwojenie pierwotne o większej liczbie zwojów przyłącza się do punktów M i N obwodu, między którymi ma być zmierzone napięcie. Do zacisków min uzwojenia wtórnego o mniejszej liczbie zwojów przyłącza się miernik. Przekładnia zwykle jest tak dobrana, że przy pomiarze napięcia znamionowego i napięcie wtórne. Woltomierze przyłączane na stałe do przekładnika napięciowego mają podziałkę wyskalowaną w wartościach napięcia mierzonego. Przekładniki napięciowe w przeciwieństwie do prądowych są wrażliwe na zwarcia. Dla ochrony przed skutkami zwarcia zabezpiecza się je bezpiecznikami topikowymi. Jeden z przewodów uzwojenia wtórnego i obudowę przekładnika napięciowego uziemia się ze względu na bezpieczeństwo obsługi. Przekładniki napięciowe wykonuje się również jako trójfazowe.
Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu » -
Reduktory kątowe »
Silnik indukcyjny obciążony również wykazuje podobieństwo do transformatora w stanie obciążenia. Tak samo jak w transformatorze, energia elektryczna przenosi się w silniku ze stojana do wirnika za pośrednictwem pola magnetycznego, które indukuje w wirniku, stąd nazwa silnika indukcyjnego. Różnica polega na tym, że w obwodzie wtórnym transformatora rodzaj energii oddawanej nie uległ zmianie, jest nią również energia elektryczna, natomiast, w silniku indukcyjnym na skutek obracania się wirnika otrzymuje się energię mechaniczną.
Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu » -
Falowniki Vacon »
Przetworniki termoelektryczne. W przetwornikach tych wykorzystuje się zjawisko powstawania siły termoelektrycznej między końcami dwóch przewodów z różnych metali, spojonych ze sobą na dwóch pozostałych końcach, gdy spojenie to jest w temperaturze różnej od temperatury wolnych końców. Przetwornik termoelektryczny jest więc termoogniwem. Przetwornik taki zastosowany do pomiarów wysokiej temperatury nazywamy pirometrem. Pirometr którym ma być zmierzona temperatura. Końce 2 znajdują się w znanej temperaturze. Do końców tych za pomocą przewodów 3 przyłączony jest mikrowoltomierz magnetoelektryczny, którego podziałka jest wyskalowana w stopniach Celsjusza. Przetworniki termoelektryczne wykonuje się do pomiaru temperatury w zakresach 600... 1000°C i do 1500°C. Sam przetwornik umieszcza się w rurce ochronnej z materiału odpornego na działanie wysokiej temperatury.
Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu » -
Falowniki Danfoss »
Prawidłowy przebieg różnorodnych procesów technologicznych wymaga dokonywania licznych pomiarów i sprawdzania wartości parametrów wpływających na przebieg tych procesów. Zastosowanie elektrycznych metod pomiarowych umożliwia: a) dokonywanie pomiarów z dużą dokładnością, czułością, w bardzo krótkim czasie i szerokim zakresie wartości wielkości mierzonej, oraz b) zautomatyzowania pomiarów i połączenia ich z regulacją automatyczną danej wielkości. Najczęściej pomiar metodą elektryczną wielkości nieelektrycznej sprowadza się do przetworzenia wielkości mierzonej na wielkość elektryczną. Zadanie to spełnia urządzenie zwane przetwornikiem pomiarowym.
Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu »