Strony związane z hasłem 'tabliczki ostrzegawcze':

  • Opisy grawerowane »

    Układy prostownicze mają na celu przetwarzanie prądu przemiennego na prąd stały, który w szeregu zastosowań energii elektrycznej jest potrzebny. Przykładem zastosowania prądu stałego w zakresie dużych mocy mogą być: elektrometalurgia, chemia, trakcja elektryczna. W zakresie małych mocy odbiorniki takie jak np. radioodbiorniki, telewizory, urządzenia telekomunikacyjne wymagają napięcia stałego do zasilania niektórych ich obwodów. Najprostszym przykładem układu prostowniczego jednofazowego może być układ składający się ze źródła napięcia przemiennego, diody próżniowej lub półprzewodnikowej i odbiornika o rezystancji R. W układzie prąd płynie w tej połowie okresu, w której wartości napięcia anodowego są dodatnie. W drugiej połowie okresu prąd nie płynie ze względu na zaporowe działanie diody. Takie prostowanie nazywa się półokresowym. Można osiągnąć prostowanie obu połówek napięcia zwane pełno okresowym przez zastosowanie dwóch diod. W układzie tym każdą z połówek transformatora przepływa prąd tylko w ciągu połowy okresu. Prostowanie pełno okresowe można otrzymać stosując układ mostkowy przedstawiony.

    Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu »
  • Tabliczki grawerowane »

    W silnikach prądu przemiennego, podobnie jak w każdej maszynie elektrycznej, zachodzą straty. Rozróżnia się dwa rodzaje strat: 1) straty niezależne od obciążenia, czyli straty stałe i 2) straty zależne od obciążenia, czyli obciążeniowe. Do strat stałych zalicza się straty w rdzeniu stalowym silnika Pfe, które występują przeważnie w rdzeniu stojana (w rdzeniu wirnika są małe ze względu na małą częstotliwość prądu, 2) i straty mechaniczne Pm powstające na skutek tarcia. Do strat obciążeniowych należą straty w uzwojeniu silnika. Sprawność silnika indukcyjnego zależy od obciążenia. W stanie biegu jałowego jest ona równa zeru, w miarę zwiększania obciążenia zwiększa się, przy obciążeniu bliskim znamionowego osiąga wartość największą, a przy dalszym zwiększaniu obciążenia — zmniejsza się. Przebieg sprawności i innych wielkości charakteryzujących działanie silnika indukcyjnego w zależności od obciążenia.

    Data dodania: 03 10 2014 · szczegóły wpisu »
  • Graficzne tabliczki »

    Charakterystyczną cechą dogładzania jest oscylacyjny ruch narzędzia, wykonującego 500-+1800 podwójnych skoków na minutę. Długość skoku wynosi 2-4-6 mm. W porównaniu z gładzeniem w dogładzaniu oscylacyjnym stosuje się mniejsze naciski na powierzchnię obrabianą i mniejszą szybkość skrawania. Pomimo to, znacznie szybciej uzyskuje się gładką powierzchnię z jednoczesnym wyrównaniem powierzchni obrabianej (makrogeometrii).
    Skrawanie ma inny przebieg niż w poprzednio opisanych metodach obróbki wykańczającej. W pierwszym okresie, kiedy powierzchnia zetknięcia pilnika ściernego z powierzchnią obrabianą jest mała, naciski są dość duże, ostrza ziarn ściernych przebijają warstwę smaru i skrawają ostre wierzchołki nierówności. Następnie, w miarę zwiększania się powierzchni zetknięcia, nacisk maleje, proces skrawania stopniowo zanika, powstaje tarcie płynne. Decydujący wpływ na przebieg procesu skrawania mają lepkość cieczy smarującej i wartość nacisku. Najczęściej stosowaną cieczą smarującą jest mieszanina 10 części nafty z 1 częścią oleju o lepkości 2,6-3,3 stopni Englera w temperaturze 50°C. Dobre wyniki w zastosowaniu do stali daje mieszanina nafty z olejem turbinowym lub wrzecionowym, do twardych stali — nafta, do stali ciągliwych — zmydlona woda. Pilniki ścierne wykonuje się z bardzo drobnoziarnistego węglika krzemu lub elektro korundu EA ze spoiwem ceramicznym, rzadziej bakelitowym.

    Data dodania: 11 09 2015 · szczegóły wpisu »